Białka zbudowane są z aminokwasów – logicznym jest zatem, iż to właśnie one stanowią najważniejszy budulec ciała każdego z nas. Dzięki spożywaniu wystarczającej ilości aminokwasów wspomagamy metabolizm, wzrost poszczególnych komórek oraz tkanek. W zależności od pochodzenia, możemy wyróżnić aminokwasy endogenne – czyli takie, które nasze ciało może samo produkować, oraz egzogenne – które musimy pobierać z zewnątrz.
Aminokwasy egzogenne Aminokwasy, które powinniśmy dodatkowo przyjmować, to leucyna, izoleucyna, lizyna, tryptofan, fenyloalanina, treonina, walina. Bardzo ważnym elementem tej grupy (szczególnie dla kulturystów) są aminokwasy BCAA.
Źródła aminokwasów Jak już wiemy, niektóre aminokwasy mogą być produkowane nawet w nas samych. Inne zaś musimy pobierać z pokarmu pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Białka zwierzęce są pełnowartościowe i posiadają w składzie wszelakie aminokwasy egzogenne. Z kolei roślinne są niepełnowartościowe – nie tylko nie mają wszystkich aminokwasów egzogennych, ale także mogą zawierać niektóre z nich w ilościach niewystarczających do naszych potrzeb.
Czym są Aminokwasy rozgałęzione
W wielu odżywkach, które mają wspomagać budowanie masy mięśniowej, znajdziemy aminokwasy rozgałęzione BCAA. Suplementacja wydaje się znakomitym rozwiązaniem, ponieważ nasz organizm nie wytwarza tych aminokwasów samodzielnie. Pobudzenie anabolizmu Główne działanie aminokwasów BCAA to pobudzenie procesów anabolicznych. Oddziałują one na hormony intensyfikujące syntezę białek, dzięki czemu przyspieszają budowanie suchej masy mięśniowej. Ponieważ synteza BCAA nie odbywa […]